W diagnostyce już od jakiegoś czasu możemy cieszyć się takimi badaniami, które z powodzeniem cieszą się nie tylko wysokim stopniem wykrywalności zmian chorobowych, ale są także bezpieczne dla pacjenta. Jednym z takich badań jest rezonans magnetyczny. Rezonans magnetyczny, inaczej MR, pozwala na diagnostykę niemal wszystkich tkanek, mięśni, kości, w tym szpiku kostnego, układu nerwowego (mózg oraz kręgosłup) a także układu krwionośnego (serce i naczynia krwionośne). Dzięki temu staje się idealnym narzędziem diagnostycznym. Używany jest szczególnie chętnie, aby wykryć zmiany nowotworowe, w diagnostyce planowej, i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego. Aby wyniki były dokładniejsze i można było dokładnie zbadać szpik, należy podać kontrast. W tym przypadku przed badaniem należy okazać aktualne (nie starsze niż siedem dni) wyniki badań poziomu kreatyniny (jest to ważne o tyle, że kontrast wydalony zostanie przez nerki, a do ich prawidłowej pracy niezbędny jest prawidłowy poziom właśnie kreatyniny).

Jak przebiega badanie, jak należy się do niego przygotować i czy należy się go obawiać? Podpowiemy w niniejszym artykule.

1. Przygotowanie do badania

Aby przeprowadzić rezonans magnetyczny Gdańsk  należy pojawić się w pracowni kilka minut przed godziną wyznaczoną na badanie. W rejestracji musimy okazać wszystkie potrzebne dokumenty. Przede wszystkim dokument tożsamości oraz skierowanie, w przypadku, gdy badanie nie jest wykonywane prywatnie. Jeśli czeka nas badanie z użyciem kontrastu, należy okazać, jak pisaliśmy wcześniej, wynik poziomu kreatyniny. Poza tym, jeśli mamy wszczepione na trwałe jakiekolwiek metalowe elementy, musimy okazać dokument potwierdzający brak przeciwwskazań.

2. Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przeprowadzania badania, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, są: wszczepiony rozrusznik serca oraz neurosymulatory (np. Wszczepione aparaty słuchowe). Ciąża, o ile kobieta nie znajduje się w pierwszym trymestrze, nie jest przeciwwskazaniem, podobnie jak wypełnienia zębowe, implanty, mostki. Implanty ortopedyczne, sztuczne zastawki, klipsy naczyniowe, stabilizatory oraz wszelkie śruby i druty mogą stanowić przeciwwskazanie, o ile opinia lekarza nie stwierdzi inaczej. To wszystko jest o tyle istotne, że jeśli już zrozumiemy zasadę działania rezonansu - czyli zasadniczo olbrzymiego magnesu, łatwo sobie wyobrazić, co nam grozi w przypadku niedopatrzenia.

3. Obostrzenia dotyczące diety.

Rezonans magnetyczny Gdańsk należy przeprowadzić tak, abyśmy godzinę przed badaniem nie pili, a nie jedli na trzy godziny przed. Jeśli przyjmujemy leki, należy przyjąć je zgodnie z zaleceniami lekarza, o zwykłej porze.

4. Ubiór

Jak pisaliśmy wyżej, istotne jest, biorąc pod uwagę budowę rezonansu, aby poinformować osoby przeprowadzające badanie o wszelkich metalowych elementach wszczepionych w nasze ciało. Podobnie rzecz ma się ze wszystkim, co moglibyśmy wnieść na badanie. Należy zatem pamiętać, aby zdjąć zegarki, biżuterię, ozdoby do włosów, paski, kolczyki. Co więcej, nasze ubranie także powinno być pozbawione metalowych elementów - zamków, sprzączek, ćwieków itd.

Oczywiście nie należy wnosić na badanie kart magnetycznych, telefonów czy jakichkolwiek innych urządzeń elektronicznych.

Rezonans magnetyczny Gdańsk oferuje pełen zakres badań: full body, głowy, jamy brzusznej, mózgu, przysadki, piersi, kręgosłupu, zatok i wiele innych. Badanie jest bezbolesne, trwa około 20-60 minut, w zależności od badanej partii. Warto wejść na stronę tomma.pl i sprawdzić ofertę.    

Artykuł sponsorowany


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl