Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn stanowi bardzo ważny problem natury socjopsychicznej. W ostatnim czasie notuje się występowanie łysienia  w coraz młodszym wieku. Do klinik leczących pacjentów z łysieniem zgłaszają się nawet 18-letnie osoby.

Łysienie androgenowe to obecnie najczęstsza przyczyna łysienia u mężczyzn. W przypadku łysienia androgenowego za proces  wypadania włosów odpowiadają czynniki genetyczne oraz zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT- aktywnego metabolitu testosteronu. 

W przypadku kobiet obserwuje się łysienia rozlane, łysienie bliznowaciejące, łysienie w przebiegu zaburzeń hormonalnych oraz łysienie androgenowe typu żeńskiego, łysienie telogenowe.

Nie zawsze można jednoznacznie ustalić przyczynę łysienia. 

Bardzo ważna jest diagnostyka. Pacjent z wypadaniem  włosów powinien zgłosić się do lekarza zajmującego się takimi problemami. Podczas wizyty lekarskiej i po dokładnym zbadaniu pacjenta można wykonać badania diagnostyczne. 

Bardzo ważne są oznaczanie poziomu hormonów sterydowych, hormonów tarczycy o hormonów płciowych. Niekiedy w przypadku ukrytej cukrzycy włosy wypadają- wtedy ważne informacje przynosi oznaczenia poziomu cukru. W ostatnim czasie zwraca się uwagę wpływu niedoboru witaminy D3 u pacjentów z łysieniem. W przypadku kobiet warto wykonać USG narządu rodnego aby wykluczyć zespół policystycznych jajników. 

Jedną z podstawowych badań diagnostycznych w u pacjentów z utratą włosów  jest wykonanie badania trchichoskopwego . Podczas tego bezinwazyjnego badania lekarz dokładnie może ocenić stan skóry głowy. Można również określić grubość włosa, jego strukturę oraz ocenić okolicę mieszka włosowego. Dzięki trichoskopii potrafimy wyliczyć ilość włosów w fazie miniaturyzacji i uzyskać dane na temat odnowy mieszków włosowych.

Niekiedy decydujemy się na wykonanie biopsji skóry głowy. Dzięki temu badaniu wycinka skóry głowy można rozpoznać liszaj płaski, toczeń oraz zobaczyć czy nie mamy do czynienia z łysieniem bliznowaciejącym.

W przypadku łysienia androgenowego najlepsze rezultaty przynosi chirurgia odtwórcza włosów. Zabieg transplantacji  włosów polega na przeszczepie własnych włosów pobranych z tyłu głowy. Przeszczepiane włosy nie wypadają, gdyż nie działa na nie DHT- aktywny metabolit testosteronu. 

Aktualnie istnieją 2 podstawowe sposoby przeszczepu włosów. Metoda FUT- wycięcia paska skóry oraz mniej inwazyjna metoda FUE. Dr Sandelewski- specjalista chirurgii odtwórczej włosów z kliniki San-Medical  wykonuje zabiegi  transplantacji włosów metodą FUE. Podczas tego zabiegu dzięki specjalnemu instrumentarium pobierane są pojedyncze mieszki włosowe z miejsca dawczego- okolicy tyłu głowy. Następnie uzyskane transplanty oceniane są pod mikroskopem stereoskopowym aby wybrać tylko te nieuszkodzone mieszki włosowe. W klinice San-Medical to jedynie 2- 3% pobieranych włosów. Przygotowane mieszki włosowe są następnie wszczepiane do miejsca biorczego. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest zupełnie bezbolesny. 

Włosy po transplantacji zaczynają rosnąć po około 4 miesiącach.

Decydują się na zabieg przeszczepu włosów warto poznać ośrodek i lekarza przeprowadzającego zabiegi. Dr Sandelewski należy do  nielicznego grona lekarzy z Polski, którzy są członkami najważniejszej międzynarodowej organizacji-  ISHRS. ISHRS to towarzystwo lekarzy specjalistów chirurgii odtwórczej włosów, które  gwarantuje jakość i kompetencje. 

 

 

 

 

  

Dr n. med.  Artur Sandelewski

Chirurg

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl