Mam ważną misję!

O tym jak rozpoznawać niebezpieczne znamiona, współpracować z lekarzami i pomagać klientom w profilaktyce rozpoznawania nowotworu skóry, mówi Katarzyna Graca, właścicielka gabinetu kosmetycznego Piękność Dnia, dyplomowana kosmetyczka i pielęgniarka.1

 

Czy każdy powinien się „obawiać” swoich pieprzyków i znamion?

Obawiać się, może nie, ale kontrolować jak najbardziej. Warto tutaj uporządkować wiedzę. Zazwyczaj popularne pieprzyki, to znamiona płaskie w kolorze od jasnego do ciemnego brązu oraz znamiona komórkowe, nazywane brodawkami, które są wypukłe jasnobrązowe lub w kolorze skóry. Ponadto na skórze pojawiają się także inne zmiany, np. brodawki łojotokowe, włókniaki miękkie, kurzajki, które nie są niebezpieczne, ale można je usunąć, jeśli się komuś po prostu nie podobają.

Z badań wynika, że większość Polaków uważa, że na swojej skórze nie widzą żadnych niepokojących zmian, tymczasem trzeba pamiętać, że każdy czerniak miał kiedyś milimetr wielkości i nie był niebezpieczny. Cała sztuka polega na tym żeby znać swoją skórę na tyle, by zauważyć, że coś w ostatnim czasie uległo zmianie.

A co nas powinno zaalarmować?

Przede wszystkim zmiana kształtu i zabarwienia znamion. Czerniaki zazwyczaj rozwijają się z tych płaskich, ciemnych i pozbawionych włosów „pieprzyków”. Uwagę powinno także zwrócić zmienienie kształtu, występowanie świądu i pieczenia. Bywa również, że np. przez nadmierne wystawianie skóry na słońce, pojawiają się nowe znamiona. Takie, o nieregularnych granicach, w różowym kolorze lub z czerwoną obwódką powinny być powodem zapisania się na wizytę do lekarza dermatologa.

Czyli nie należy czekać, tylko przy najmniejszych wątpliwościach zgłaszać się do dermatologa?zdj

Tak, i mówię to swoim klientom, bo czerniak jest nowotworem, który z jednej strony bardzo szybko się uzłośliwia i powoduje przerzuty, a z drugiej odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Poza tym lekarze nie uznają go za chorobą dziedziczną, a to oznacza, że każdy może się go nabawić bez względu na fakt, że wcześniej w rodzinie nikt na niego nie chorował.

Dobrze znam swoje klientki i zwracam im uwagę, jeśli, coś mnie zaniepokoi w ich wyglądzie. W ogóle jestem zdania, że każdy gabinet kosmetyczny powinien mieć bazę kontaktów do lekarzy, których może polecić swoim klientom z czystym sumieniem.

Czyli współpraca kosmetologiczno-lekarska...

Jest niezbędna. Warto przygotować klienta na taką wizytę, czyli po prostu opowiedzieć o jej przebiegu. Najpierw zmienione miejsce będzie oglądane za pomocą dermatoskop - urządzenia optycznego dającego wielokrotne powiększenie, w niektórych gabinetach jest wideodermoskop, który umożliwia jeszcze większe powiększenie i analizowanie go już bezpośrednio na monitorze komputera. W razie potrzeby dermatolog skieruje pacjenta do chirurga, który usunie znamię. Zabieg nie boli, bo stosowane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz wycina znamię razem z „marginesem” skóry, oddaje je do badania histopatologicznego. Tak naprawdę dopiero dzięki wynikowi tego badania okaże się czy nasze obawy były uzasadnione. 

Zapewne pozostanie niechciana blizna…

Powstanie blizny zależy od wielu indywidualnych zmiennych, ale faktycznie jest spore prawdopodobieństwo, że zostanie nam taka pamiątka. Dlatego jeśli wycięte znamię było na twarzy czy innym eksponowanym miejscu, warto umówić się na wizytę do chirurga plastycznego. Jednakże czasem wystarczy smarowanie blizny specjalnym preparatem. Ja polecam Cepan, Dermatix lub Contractubex.

A czy stosowane jest także „prewencyjne” wycinanie znamion?

Jak najbardziej! Kiedyś panował pogląd, że lepiej nie ruszać, bo każda ingerencja może „obudzić” raka, teraz odwrotnie: pozbywamy się znamion, które mogą zmienić się w czerniaka. I to nie tylko takich, które są często wystawiane na słońce, ale również tych, o które często ociera się bielizna (np. gumka stanika czy majtek). My – pracownicy gabinetów kosmetycznych musimy pamiętać, że nasza praca to nie tylko poprawianie wyglądu skóry naszych klientów, ale także możliwość uchronienia ich przed zdrowotnymi problemami, dlatego podczas zabiegów dyskretnie obserwuję czy nie ma żadnych niepokojących zmian na twarzy, dekolcie czy plecach moich klientów. 

Klientom radzę też by badali się sami w domu, np. metodą nazywaną „ABCDE”. Jeśli ich znamię jest: Asymetryczne, jego Brzegi są nierówne, ma ono Czerwony lub szaroniebieski kolor, jest Duże (ma co najmniej 5 mm średnicy), wkroczyło w nowy Etap, czyli zmieniło się w okresie ostatnich miesięcy, radzę im zgłosić się do dermatologa.

Dziękuję za rozmowę!

 

Piękność Dnia

logoGabinet kosmetyczny Piękność Dnia Katarzyna Graca jest miejscem, w którym od 2001 r. wiedza i doświadczenie łączone są z pasją i miłością do pracy. Naszym priorytetem jest pomoc i terapia dla skóry potrzebującej specjalnego oraz indywidualnie dobranego programu zabiegów kosmetycznych. Działamy w oparciu o wieloletnie doświadczenie i ciągle pogłębianą wiedzę z zakresu kosmetologii. Nasza oferta to szeroki wachlarz zabiegów na twarz i ciało, a także masaże czy zabiegi związane z pielęgnacją dłoni i stóp.

Adres: ul. Wita Stwosza 6, 40-036 Katowice
Telefon: 607 985 541


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl