Olejowanie twarzy to ostatnio coraz częściej poruszany temat. Czy jest skuteczne? Jak je prawidłowo wykonywać? Czy przynosi rezultaty? Czy nadaje się dla każdego? Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury:-)

Olejowanie twarzy to dobrodziejstwo dla naszej skóry - odbudowuje naszą naturalną barierę lipidową, odżywia i nawilża, a nawet przeciwdziała starzeniu się skóry. Dodatkowo skóra staje się gładka, miękka i jędrna. Jak we wszystkich metodach, są i minusy - aby olej działał dobroczynnie na naszą skórę musi być odpowiednio dobrany. W przeciwnym razie możemy pogorszyć, zamiast polepszyć stan naszej cery (np. zbyt mocno ją rozpulchnić przez co trwale rozszerzymy pory). Przede wszystkim należy zwracać uwagę na rodzaj oleju, ale także na to czy nie jest konserwowany witaminą E, wówczas będzie on wykazywać silne właściwości komedogenne (czyli będzie powodować powstawanie zaskórników).

 

Po co olejować twarz?

Oleju możemy używać do demakijażu twarzy i odżywienia skóry twarzy, szyi i dekoltu. Są one wskazane do wszystkich rodzajów skóry (poniżej rozróżnienie ze względu na rodzaj cery). To świetna alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków i do tego naturalna.

 

Dla kogo jaki olej?

 

Skóra sucha :olejowanie twarzy

- olej arganowy

- olej ze słodkich migdałów

- olej jojoba

- olej z awokado

- olej macadamia

- olej różany

- olej z kiełków pszenicy

- olej z pestek winogron

 

Skóra naczyniowa:

- olej jojoba

- olej z orzechów laskowych

- olej z kocanki

 

Skóra normalna:

- olej arganowy

- olej jojoba

- olej z awokado

- olej ze słodkich migdałów

- olej z pestek granatu

- olej macadamia

 

Skóra tłusta:

- olej jojoba

- olej lniany

- olej z konopii

- olej macadamia

 

Skóra problemowa (trądzik):

- olej tamanu

- olej z konopii

- olej lniany

- olej macadamia

- olej jojoba

OCM- to skrót od oczyszczania twarzy za pomocą mieszanki olejów. Olej (mieszankę) nakładamy na skórę twarzy (nieoczyszczoną) i masujemy/ myjemy kolistymi ruchami, skupiając się na problematycznych miejscach. Ręcznik moczymy w ciepłej wodzie i przyciskamy go do twarzy, dzięki czemu otwieramy pory, następnie spłukujemy twarz ciepłą wodą i ponownie powtarzamy czynność 2-3 razy. Na koniec wycieramy twarz z nadmiaru oleju i ręcznik płuczemy w zimnej wodzie i wycieramy skórę, dzięki temu zamykamy pory.

Całość jest dość czasochłonna - około 10 minut.

 

Mieszanka do olejowania twarzy

W zależności od rodzaju skóry stosujemy następujące proporcje:

- cera tłusta: 70% oleju bazowego + 30% olejku rycynowego

- cera mieszana: 80% oleju bazowego + 20% oleju rycynowego

- cera sucha oraz atopowa: 90% oleju bazowego + 10% olejku rycynowego

Jak widać, podstawą większości mieszanek jest olej rycynowy.

Olejek rycynowy ma skład bardzo zbliżony do naszego sebum. Ma także właściwości zmiękczające i oczyszczające, ale także mocno wysusza skórę (stąd jest go najmniej w powyższych proporcjach). Nigdy nie używamy samego oleju rycynowego do olejowania twarzy, gdyż spowoduje to jej wysuszenie.

Jako olej bazowy wykorzystujemy dowolny olej wskazany dla naszej cery. Ważne by był to olej naturalny, tłoczony na zimno i nierafinowany (te pozbawione są jakichkolwiek wartości odżywczych)

* Nie wolno stosować metody OCM przy cerze naczyniowej, gdyż metoda ta wiąże się z silnym nagrzewaniem twarzy, gdyż naczynka robią się wyraźniejsze i mogą popękać nowe.

* Nie stosujemy olejowania twarzy  także w przypadku zmian ropnych i zapalnych

 

Jak każda metoda, tak i ta, ma swoich zwolenników i przeciwników. Często przesadzimy z temperaturą i możemy trwale rozpulchnić naszą twarz, spowodować pękanie naczynek krwionośnych. Nie każda buzia będzie też tolerować tłuste oleje. Wiele buzi zareaguje wysypem, tzw. „oczyszczeniem” ze względu na mocne otwieranie się porów. Z kolei azjatki od lat z powodzeniem stosują te metodę...

Myślę, że każdy z nas musi przekonać się na własnej skórze o skuteczności tej metody (o ile rzecz jasna nie ma przeciwwskazań). Ważne natomiast jest to, by oleje były naturalne, niekomedogenne, bez środków konserwujących, które niekorzystnie mogłyby wpływać na stan naszej skóry. 

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Król - Galimurka

Kosmetolog

 

 

 

 

logo

 

Instytut Luisa

Adres: ul. Hanki Ordonówny 3 A, 41-200 Sosnowiec
Telefon: 791-11-46-45
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.instytutluisa.pl

 

 


Kontakt | Jak dodać gabinet? | Artykuły sponsorowane | Reklama

Copyright © 2014-2023 Estetycznie.pl